Nasi wychowankowie  uczęszczają na zajęcia specjalistyczne:

  1. Socjoterapeutyczne – obligatoryjnie
  2. Terapeutyczne w ramach których realizowana jest:
  • terapia Warnk’ego przeznaczona dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu (dysleksja, zaburzony słuch fonematyczny),
  • terapia biofeedback jest realizowana wśród uczniów u których występują zachowania przypisane zaburzeniom koncentracji uwagi i ADHD, nadmierna impulsywność, redukcja lęku,
  • terapia uzależnień – realizowana w Stowarzyszeniu „Szansa” w Siedlcach przez terapeutów uzależnień,
  • zajęcia z pedagogiem szkolnym – zajęcia reedukacyjne, z elementami socjoterapii,
  • ogólnorozwojowe – zajęcia prowadzone licencjonowanymi trenerami różnych dyscyplin sportowych,
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z pedagogiem szkolnym,
  • zajęcia resocjalizacyjne z psychologiem szkolnym,
  • zajęcia teatralne z elementami dramy z instruktorem teatralnym,
  • zajęcia czytelnicze z elementami treningu umiejętności społecznych z psychologiem i pedagogiem szkolnym,
  • arteterapia z pedagogiem szkolnym.

Podstawą kwalifikacji do w/w form jest analiza dokumentacji wychowanków, konsultacje psychiatryczne odbywające się na terenie placówki oraz działania diagnostyczne i obserwacja wychowanków. Na tej podstawie zespół pomocy psychologiczno-pedagogicznej opracowuje Wielospecjalistyczną Ocenę Poziomu Funkcjonowania Ucznia oraz dostosowuje formy i metody pracy z nim zawarte w Indywidualnym Programie Edukacyjno-Terapeutycznym.

BIOFEEDBACK

Terapia biofeedback jest realizowana wśród uczniów u których występują zachowania przypisane zaburzeniom koncentracji uwagi i ADHD, nadmierna impulsywność, redukcja lęku.

Nasi wychowankowie uczestniczą w zajęciach grupowych i indywidualnych w Poradni Profilaktyczno – Rehabilitacjnej dla Osób Uzależnionych i Współuzależnionych NZOZ działającej pod patronatem Siedleckiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Uzależnionych „Powrót z U”.

Poradnia w Siedlcach zapewnia dostęp do:

  • terapia indywidualna uzależnienia od narkotyków oraz NSP (nowe substancje psychoaktywne, tzw. dopalacze)
  • terapia indywidualna i grupowa uzależnienia od alkoholu
  • terapia indywidualna uzależnienia od hazardu
  • terapia indywidualna i grupowa osób współuzależnionych
  • grupa wsparcia dla współuzależnionych
  • konsultacje lekarskie (psychiatryczne)
  • wsparcie i opieka socjalna
  • wsparcie i pomoc prawna
  • indywidualny program terapii dla użytkowników konopi CANDIS
  • program wczesnej interwencji FRED GOES NET
  • stała współpraca z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
  • wielopoziomowa profilaktyka uzależnień adresowana do dzieci i młodzieży realizowana metodami aktywnymi
  • edukacja rodziców w zakresie zagrożeń płynących z używania środków zmieniających świadomość
  • szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, pedagogów, pracowników wymiaru sprawiedliwości, instytucji socjalnych i pomocowych

Naszą misją jest:

  1. Prowadzenie działań profilaktycznych, działalność w zakresie występujących zjawisk patologii społecznej dotyczących używania środków psychoaktywnych tj. narkotyki, alkohol, nikotyna oraz hazard i uzależnienia od internetu.
  2. Rozwiązywanie podstawowych problemów rodzin w zakresie zapobiegania, leczenia, rehabilitacji i postrehabilitacji, wychodzenia z nałogu, szczególnie w środowiskach osób uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem w formie doradztwa. konsultacji oraz informacji.
  3. Organizowanie różnych form działania zmierzających do zapobiegania i zwalczania narkomanii. alkoholizmu oraz innych form patologii społecznych tj. przemoc, lekomania, nikotynizm, uzależnienie od internetu, patologiczny hazard.
  4. Praca z rodzicami, opiekunami, pedagogami, wychowawcami i bliskimi osób uzależnionych w zakresie zwalczania występujących patologii społecznych.
  5. Propagowanie idei zdrowego życia przez taką formę działań, która umożliwia osobie uzależnionej powrót do życia społecznego, koncentrując te działania na tym aby kontakt z rzeczywistością mógł stać się dla osoby uzależnionej źródłem inspiracji i satysfakcji nie zaś cierpieniem i zagrożeniem.
  6. Propagowanie i promowanie programów edukacyjno-informacyjnych w zakresie zapobiegania i zwalczania uzależnień.
  7. Wspieranie rodzin osób uzależnionych.
  8. Organizowanie szkoleń i wykładów z zakresu profilaktyki uzależnień, zapobiegania agresji itp.
  9. Reprezentowanie interesów społecznych i ekonomicznych rodzin oraz młodzieży uzależnionej, dotkniętej patologią w celu uzyskania pomocy prawnej, edukacyjno-adaptacyjnej i materialnej.

TERAPIA PEDAGOGICZNA

Wychowankowie MOW Wojnów mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z terapii pedagogicznej, które przybierają różne formy: arteterapii, ergoterapii, treningu umiejętności społecznych.

Zajęcia są prowadzone indywidualnie i grupowo.

Forma zajęć zależy od diagnozy i potrzeb wychowanków.

Arteterapia, to terapia przez sztukę.

W naszej placówce wychowankowie poprzez działania artystyczne wyrażają siebie.

Chłopcy mogą korzystać z zajęć muzykoterapii, bajkoterapii, filmoterapii i terapii przez sztuki plastyczne.

Arteterapia jest wspaniałym sposobem dotarcia do dzieci z problemami emocjonalnymi, po ciężkich przejściach oraz formą dającą odprężenie, uwalniającą od napięcia. Są trzy podstawowe funkcje arteterapii:  korekcyjna, wpływająca na odzyskanie równowagi psychicznej, rozładowanie frustracji, zmniejszenie lub unicestwienie lęków, wyleczenie depresji, ułatwienie komunikacji z innymi ludźmi, budowanie pozytywnego nastawienia do świata, zmniejszenie poziomu agresji, podniesienie samooceny,  edukacyjna, która pozwala na  zdobycie nowych umiejętności, poszerzenie wiedzy oraz rekreacyjna, zajęcia z arteterapii mogą być formą relaksu.

Trening umiejętności społecznych to zajęcia mające na celu nabywanie i ćwiczenie umiejętności społecznych.

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów mających trudności w kontaktach społecznych, zaburzenia zachowania, zaburzenia więzi. Mogą one pomóc dzieciom nieśmiałym, wycofanym, reagującym lękiem, przeżywającym trudności w funkcjonowaniu.

Celem zajęć jest rozwijanie umiejętności rozróżniania i identyfikowania emocji, poznanie pozytywnych sposobów rozładowywania napięcia emocjonalnego, rozwijanie rozumienia siebie i innych ludzi, rozwijanie umiejętności planowania i realizowania własnych celów.

Ergoterapia to rodzaj zajęć przygotowujących do radzenia sobie w społeczeństwie, przygotowanie do życia zawodowego i rodzinnego, rozwijanie hobby, planowanie swojej kariery zawodowej, uczenie samodzielności.

W ramach ergoterapii chłopcy mogą wykonywać prace plastyczne i techniczne jednocześnie ćwicząc motorykę i rozwijając zdolności manualne, koordynację ruchową i kreatywność.

TERAPIA PSYCHOLOGICZNA

Zajęcia resocjalizacyjne z psychologiem szkolnym.

TERAPIA UZALEŻNIEŃ

realizowana we współpracy z Siedleckim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Uzależnionych „Powrót z U” przez terapeutów uzależnień.

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

Do grupy profilaktyki zaliczane są wszystkie zajęcia ogólnorozwojowe.

Visit Us On FacebookVisit Us On Youtube